Inspekce nemovitostí a asistence při koupi nemovitosti

Žižkov

Žižkov

in Lokavitalita

Žižkov je bohémská čtvrť plná barů, klubů, hospod a nočního života vůbec a proto se jí také někdy přezdívá pražský Montmartre.

predstaveni

PŘEDSTAVENÍ ČTVRTI

Žižkov býval částí obce Viničné hory vzniklé roku 1788, která byla později přejmenována na Královskou Vinohradskou obec a která ležela za pražskými hradbami. V roce 1875 se rozdělila na dvě obce – Vinohrady I. a Vinohrady II. Vinohrady I. byly později přejmenovány na Žižkov a v roce 1881 byly povýšeny na samostatné město. Německy se obci říkalo Žižkaberg, lidově pak Žižkaperk.

Žižkov leží na vyvýšenině a proto jsou jeho ulice úzké a strmé. Zástavba je tvořena převážně činžovními domy, jejichž výstavba začala v 19. století a pokračovala velice rychlým tempem – v roce 1843 měla 83 stálých obyvatel, o 20 let později 21.000 a v roce 1890 42.000 obyvatel! Kolem roku 1920 byla celá čtvrť zastavěná a v roce 1922 byla připojena k Velké Praze, čemuž se jeho obyvatelé dlouho bránili.

K Žižkovu patří vrch Vítkov známý jednou z hlavních husitských bitev – bitvou na Vítkově. Dnes tu mimo jiné najdeme Památník národního osvobození a jezdeckou sochu Jana Žižky. Další zajímavostí Žižkova je Žižkovský vysílač z roku 1992, který se stal dominantou a orientačním bodem celé Prahy. Zapomenout nesmíme ani na Olšanské hřbitovy, největší pražské pohřebiště s přibližně 2 miliony pohřbených.

Žižkov má vlastní fotbalový klub (Viktoria Žižkov), nachází se tu Vysoká škola ekonomická, divadla, kina, sportoviště a další bohatá občanská vybavenost.

Dopravu zajišťuje převážně tramvajová trať a autobusová doprava. V budoucnu se uvažuje také o lince metra D z Hlavního nádraží na Žižkov.

naklady

EKONOMICKÉ ÚDAJE

prodej bytu – Žižkov (průměrná cena):   50.480,- Kč/m2
pronájem bytu – Žižkov (průměrná cena):   178,- Kč/m2

vyhody

VÝHODY A NEVÝHODY PRO BYDLENÍ

Velkou výhodou Žižkova je blízkost centru Prahy a výborné dopravní napojení jak do centra, tak i do ostatních částí města. Pokud se rozhodnete tu žít, budete mít zřejmě na dosah vše, co budete potřebovat – pracovní , kulturní i sportovní příležitosti, možnosti nákupů a relaxace. Nudit se tu určitě nebudete, vždy bude kam jít za zábavou, na dobré jídlo a pití. I parků a tedy příležitostí k procházkám a pobytu venku je tu poměrně dostatek. Obyvatelé Žižkova jsou na svoji čtvrť obvykle velice hrdí. Mají také proč, tato část města má své nesporné kouzlo.

Některé žižkovské ulice nejsou tak honosné, upravené a klidné jako například ulice vinohradské. Množství hospod a barů může být pro někoho velkou výhodou, pro lidi milující klid mohou být jejich hluční návštěvníci naopak trápením. Také kriminalita je tu o něco málo vyšší než v sousedních čtvrtích blíže k centru, takže se doporučuje o něco více opatrnosti.

zastavba

TYP ZÁSTAVBY A MOŽNOSTI BYDLENÍ

Jak už bylo řečeno, většina Žižkova je zastavěna činžovními domy z 19. Století. V 70. letech 20. století se začalo uvažovat o radikální přestavbě, asanaci Žižkova. To se naštěstí v plné míře neuskutečnilo, protože historické ulice měly být nahrazeny sídlištěm s panelovými domy. Část této přestavby proběhla jen v okolí Olšanského náměstí a skončila se sametovou revolucí.

Dnes tedy probíhají převážně citlivé rekonstrukce a půdní nástavby historické zástavby a místo si zachovalo své původní kouzlo. Uvažuje se také o výstavbě nové čtvrti na území Žižkovského nádraží, které by navázalo na Olšanskou ulici. Žižkov tak bezesporu je zajímavou rezidenční čtvrtí a má potenciál dále se rozvíjet.

obyvatele

KOMU SE TADY BUDE DOBŘE ŽÍT

Bezesporu se tu bude dobře žít každému, kdo má rád zábavu a ruch velkoměsta, tedy převážně mladým lidem. Vždy se budou mít jak pobavit a kam si jít zasportovat a také do centra se bez problémů dostanou v jakoukoli denní a noční dobu. Dopravní spojení je samozřejmě také velkou výhodou pro pracující ( i když skutečné zlepšení nastane až pokud bude v budoucnu realizována linka metra D). Žižkovští starousedlíci by na svou čtvrť také nedali dopustit. Zato rodiny s dětmi a lidé, kteří ocení ticho, klid a pobyt v přírodě, by si možná raději měli vybrat k životu jinou část města.

statistika

TROCHA STATISTIKY

Katastrální území:   727415
Správní obvody:    Praha 3, malé části Praha 8 a Praha 10
Rozloha:   5,44 km2
Počet obyvatel:   57.225
(v roce 2006)
Hustota zalidnění:   10.519 obyvatel/km2

postrehy

POSTŘEHY OBYVATEL

“Nejraději chodím běhat na Vítkov a líbí se mi možnost výběru z velkého množství kvalitních restaurací.”

Daniela, 26 let, žije na Žižkově 2 roky

“Na Žižkově se nám líbí dobrá dostupnost do centra a možnost vyžití ve volném čase – například in-line / cyklo stezka pod Vítkovem a spousta klubů na dosah ruky. Nejraději máme parky na Vítkově a Parukářku.”

Jana, 32 let, žije na Žižkově 8 let a Jan, 27 let, žije na Žižkově 2 roky

 

“Je málo Pražských čtvrtí, kde bych chtěl bydlet a Žižkov patří mezi ně, kde bych si mohl představit žít celý život. Dává mi vše, co je potřeba. Dostat se do centra je otázkou minut a nebo se jít projít do parku na Vítkov a dát si kavu v kavarně s neskutečným výhledem na Prahu. Když mě nebaví vařit zajdu si do jedné z mnoha restaurací, které tu jsou. Jedna z nejoblíbenějších je Polo, kde mají výborné křídla a nebo si můžu dojít do kina Aero a po filmu hned zajít na skleničku do baru, který je hned v kině. Když už si tělo vyžádá pohyb je v dosahu sportovní areál Pražačka, která nabízí bazén, tenisové, volejbalové kurty nebo hřiště na basket. Žižkov je město ve městě, nabízí vše potřebné pro příjemné žití v Praze a doporučuji pro výběr, pokud se už nad Žižkovem někdo rozmýšlí, určitě neudělá chybu.”

David, 27 let, žije na Žižkově celý život

Žižkov, plný svých hrdých obyvatel, má jako jedna z mála čtvrtí své vlastní webové stránky: www.zizkov.info a http://zizkov-kpz.webnode.cz/

zizkov mapa 2

Nemovitalita nvi © 2012 - 2013
Bez písemného souhlasu je další publikace obsahu webu zakázána.