Inspekce nemovitostí a asistence při koupi nemovitosti

Vinohrady

Vinohrady

in Lokavitalita

Vinohrady jsou považovány za jednu z nejkrásnějších čtvrtí a za druhou nejlepší adresu v Praze vůbec.

predstaveni

PŘEDSTAVENÍ ČTVRTI

Původně byly samostatnou obcí s názvem Viničné hory, roku 1867 pak byly přejmenovány na Královské Vinohrady. Pojmenovány byly podle středověkých vinic, které se rozkládaly na jihozápadních svazích za tehdejšími městskými hradbami a slovem „královské“ měla být vyjádřena pocta králi Karlu IV. za rozvoj středověkého vinohradnictví. Původně pod Vinohrady patřil i dnešní Žižkov. Od poloviny 19. století zde směrem od Národního muzea rostla bytová výstavba, město se prudce rozvíjelo a nakonec se stalo čtvrtým největším v českých zemích.

V roce 1922 byly Královské Vinohrady přičleněny k Velké Praze a v té době byly také přejmenovány ulice po státech a hlavních městech (například Belgická, Bruselská, Americká, Anglická, Rumunská nebo Uruguayská). V roce 1960 byl z ideologických důvodů zrušen přívlastek „Královské“, i když zůstal například v názvu nemocnice nebo na domovních číslech a jsou zde snahy o jeho obnovu.

Vinohrady jsou výborně obslouženy tramvajovými tratěmi a metrem linek A a C.

Centrem Vinohrad je Náměstí Míru s Vinohradskou třídou, důležitým místem je také Náměstí Jiřího z Poděbrad.

naklady

EKONOMICKÉ ÚDAJE

prodej bytu – Vinohrady (průměrná cena):   72.455 Kč / m2
pronájem bytu – Vinohrady (průměrná cena):   206 Kč / m2

vyhody

VÝHODY A NEVÝHODY PRO BYDLENÍ

Jednou z největších výhod Vinohrad je jeho blízkost centru Prahy a výborná dostupnost mhd do ostatních částí. Vinohrady představují architektonicky i urbanisticky velice kvalitní prostředí, najdete tu spoustu kouzelných míst. Zároveň jsou plné zeleně, nejen ve velkých parcích jako jsou Riegrovy sady, Havlíčkovy sady (Grébovka) nebo Folimanka, ale také v ulicích a dvorech domů. Přes týden jsou Vinohrady velmi živé, plné obchodů, restaurací, kaváren, vináren a hospod. O víkendu naprosto ztichnou, ulice se vyprázdní, obchody a některé bary mají úplně zavřeno. Některým lidem bude tento klid vyhovovat, některým samozřejmě méně, ale v případě potřeby je centrum města opravdu blízko. Navíc vinohradská náměstí jsou živá stále, konají se zde různé akce a trhy a také nákupní centrum Flora o víkendu nezavírá.

Velkou nevýhodou bývala pochybná čistota ulic, ale v posledních letech se hodně zlepšila. Životní náklady jsou tu dost vysoké, levnějších restaurací a hospod je tu méně než v jiných částech a velký diskont s výhodnými cenami tu nenajdete. Pokud si pronajímáte byt, počítejte s tím, že zaplatíte také o něco víc, než v jiných čtvrtích, ovšem rozdíl už není v poslední době tak výrazný. S parkováním to tady také není snadné. Pokud se stanete stálým obyvatelem, můžete parkovat „na modré“, ovšem  jako všude jinde v Praze je tu velké riziko krádeže. Sehnat chráněné parkování je velmi těžké a také nákladné.

zastavba

TYP ZÁSTAVBY A MOŽNOSTI BYDLENÍ

Kdo hledá byt k prodeji nebo pronájem bytu na Vinohradech, najde naprostou většinu bytů v činžovních domech z přelomu 19. a 20. století, ať už v domech před nebo po rekonstrukci. Nově se rozmáhá také výstavba půdních bytů. Část Vinohrad tvoří i vilová zástavba z první republiky, takže zde máte při troše štěstí šanci najít také dům se zahradou. Postavilo se tu také několik nových bytových domů, kvalitní je například developerský projekt Rezidence Korunní.

obyvatele

KOMU SE TADY BUDE DOBŘE ŽÍT

Na Vinohradech se musí líbit každému, kdo se považuje za „městský typ“ člověka, kdo potřebuje být v centru dění a mít v dosahu každou zajímavou akci. Člověk, který bydlí na Vinohradech, nebude nikdy daleko dojíždět za prací, za zábavou, nákupy ani sportem. Jsou tedy vhodné hlavně pro mladé zaneprázdněné lidi, kterým blízkost všech služeb ušetří spoustu času.

Vinohrady jsou velice oblíbené i mezi cizinci, kteří zde kupují nemovitosti, ať už ke stálému bydlení, pravidelným návštěvám Prahy nebo jako investici. Cena bytu ve vinohradském domě nebude pravděpodobně nikdy klesat, naopak.

Na Vinohradech je také poměrně velké procentuální zastoupení lidí starších 70 let, kteří zde prožili celý život a nikdy by se nestěhovali. Dokáží si najít klidné ulice a parky, vždy mají kam zajít na kávu nebo kde posedět na lavičce a pozorovat dění ve městě.

Pro rodinu s malými dětmi už Vinohrady tak vhodné nejsou. Hustá doprava v ulicích bude pro rodiče zřejmě představovat stálou obavu, možnost hraní si venku je zde minimální. Chovat větší zvířata je také komplikované, tedy pokud zrovna nejste jedním z těch mála šťastných majitelů vily se zahradou. A pokud si chcete jít každé ráno zaběhat podél řeky nebo mezi poly a do lesa, tak se na Vinohrady také nestěhujte.

statistika

TROCHA STATISTIKY

Katastrální území:   727164
Správní obvody:   Praha 2, Praha 3, Praha 10 + drobné části Praha 1 a Praha 4
Rozloha:   3,79 km2
Počet obyvatel:   3.927 
(v roce 2006)
Hustota zalidnění:   14.229 obyvatel/km2

postrehy

POSTŘEHY OBYVATEL

„Nejlepší místo na Vinohradech je park Grébovka s vinicí a vinným sklepem – místo uprostřed Prahy, kde si připadáte jako na Jižní Moravě.“

Jakub, 27 let, žije na Vinohradech 1 rok

„Na Vinohradech miluju tu pestrost a dostupnost všeho, na co si jen vzpomenu. Jsou tu obchody, kluby a bary, které nikdy nezavírají. Je tu výborná dostupnost mhd, jezdí tu metro i denní a noční tramvaje. Zároveň obdivuju místní architekturu a také čistotu ulic, která v posledních letech zaznamenala velké zlepšení.“

Olga, 25 let, žije na Vinohradech  8 let

„Nejraději na Vinohradech mám Dykovu ulici končíci parkem, kostelem a vodárenskou věží – pro její klid až nostalgii.“

Svatopluk, 62 let, žije na Vinohradech celý život

vinohrady mapa

 

Nemovitalita nvi © 2012 - 2013
Bez písemného souhlasu je další publikace obsahu webu zakázána.