Inspekce nemovitostí a asistence při koupi nemovitosti

TurnToOpen III – zásuvka, na kterou si musíte najít čas

TurnToOpen III – zásuvka, na kterou si musíte najít čas

in Nemosféra

Zemi stále trvá 24 hodin, než se otočí kolem své osy, přesto se zdá, že se čas v našem světě neustále zrychluje, předchází a nikdy jej není tolik, kolik by člověk zrovna potřeboval.

Holandská designérka Joyce Flendrie je jedna z těch, které tato uspěchaná doba neuchvátila. Inspiraci naopak hledá v minulosti – konkrétně ve starých mechanizmech. Její nadšení pro převody, kladky a ozubená kola jí vnuklo myšlenku vytvořit celou řadu nábytku, kterou příznačně nazvala Mechanicasions.

TurnToOpen III je jedna ze tří originálních zásuvek, jejichž hlavními rysy jsou – stejně jako všech výrobků této série – právě ozubená kola. Otevření takovéto zásuvky vyžaduje rozpohybování celého systému kotoučů. Proces je zcela záměrně zdlouhavý a má uživatele přimět k tomu, aby právě teď – v dnešní uspěchané době zvolnil, odpočinul si a využil čas k zamyšlení i nad sebou samým. Zároveň by pohled na takto fungující stroj měl člověka potěšit, stát se pro něj zážitkem či určitým rituálem, který ho ve vzpomínkách vrátí do dětských let, kdy svět teprve objevoval, a každá nově získaná zkušenost byla fascinující a otevírala další – netušené a tolik lákavé – obzory.

Vizuální stránka návrhu byla pro designéru stejně důležitá jako příběh, který jej doprovází. O co složitější je systém ozubených kol, o to jednodušší tvarosloví je zvoleno pro samotný objekt. Zásuvka se jeví jako masivní kvádr ořechového dřeva s jediným viditelným detailem, kterým je právě systém ozubených kol. Jeho stěny se setkávají v liniích společných hran a uživatel z počátku ani netuší, že se jedná o zásuvku s úložným prostorem uvnitř. Pravá funkce se vyjeví, až když se mechanizmus uvede do chodu.

Jednotlivé zásuvky TurnToOpen se od sebe liší složitostí užité sestavy kotoučů a tedy i dobou, jakou je třeba strávit jejím otvíráním.

Příběh, který však v sobě ukrývají, mají společný a aby bylo možné jej zažít, je třeba si najít čas a začít otáčet kouzelné červené kolečko tím správným směrem.

Text: Veronika Veselá
Fotografie: Nevel Karaali
Více info na: www.joyceflendrie.nlhttp://youtu.be/eut6xIXeauI

TTO_01_920x4201 TTO_02_920x420 TTO_03_920x420 TTO_04_920x420

 

Nemovitalita nvi © 2012 - 2013
Bez písemného souhlasu je další publikace obsahu webu zakázána.