Inspekce nemovitostí a asistence při koupi nemovitosti

Podolí

Podolí

in Lokavitalita

Podolí je malá čtvrť plná zeleně v blízkosti Vltavy.

predstaveni

PŘEDSTAVENÍ ČTVRTI

Tato městská část je poměrně malá a nachází se na pravém břehu Vltavy. K jejímu začlenění k Velké Praze došlo na počátku 20. let 20. století.

Zástavbu území tvořily původně rozptýlené usedlosti, volně rozmístěné mezi zelinářskými zahradami. Stavební rozvoj začal až po roce 1905, kdy byl proražen vyšehradský tunel a kdy současně došlo k vybudování nábřeží. Tehdejší výstavbu, která probíhala ve dvou liniích, tvořily na jedné straně bloky obytných domů ve spodní části území – tedy podél Vltavy – a směrem k Pankráci, na straně druhé ji představovala vilová čtvrť zvedající se směrem ke Kavčím horám.

naklady

EKONOMICKÉ ÚDAJE

prodej bytu – Podolí (průměrná cena):   55.763 Kč / m2
pronájem bytu – Podolí (průměrná cena):   231 Kč / m2

vyhody

VÝHODY A NEVÝHODY PRO BYDLENÍ

Kdo uvažuje o koupi nebo pronájmu nemovitosti v Podolí, měl by vědět, že k nesporným kvalitám této čtvrti patří především vysoký podíl městské zeleně v ulicích, především pak ve vilové části, stejně tak i rozsáhlé plochy parků v okolí Kavčích hor a podél Vltavy.

Samotná blízkost řeky pak představuje největší devizu území. Podolí je vyhlášené především díky vodním sportům – nachází se zde plavecký bazén, Žluté lázně, loděnice, veslařské kluby a kotviště lodí. Dobré sportovní vyžití nabízí i procházející – téměř 30 kilometrů dlouhá – cyklostezka táhnoucí se od Trojského zámku až k Zbraslavi.

Ke kvalitám území patří i široké výhledy – zejména na Vyšehrad i Hradčany, čisté ovzduší a klidné, dopravou nezatížené ulice.

Nedostatek obchodů je kompenzován dobrým dopravním spojením s blízkým Pankrácem, který se v posledních letech stal novodobým centrem služeb. Spolehlivé spojení s centrem i jižní částí Prahy představuje nábřežní komunikace.

Hlavní nevýhodou lokality je absence centra a klasických nákupních ulic. Obchody jsou soustředěny do malé oblasti kolem křižovatky Sinkulovy a Podolského nábřeží, ve vilové části, která zabírá podstatnou část Podolí, nejsou téměř vůbec. Díky těmto handicapům není možné považovat Podolí za soběstačnou část města. Bez vazby na sousední Pankrác by byla čtvrť zcela odříznuta od veškerých obchodů, úřadů i služeb.

Vilová čtvrť postrádá i dostatečnou síť veřejné dopravy. Zdejší život je spíše individuální a svým charakterem připomíná bydlení na pražských periferiích, především v satelitních oblastech.

zastavba

TYP ZÁSTAVBY A MOŽNOSTI BYDLENÍ

Jak už bylo zmíněno výše, největší část území Podolí představuje vilová čtvrť z počátku 20. století, která se rozprostírá především v okolí Kavčích hor. V 50. letech zde vznikl areál vysokoškolských kolejí patřící pod správu ČVUT. Obytnou zástavbu v těsné blízkosti Vltavy pak tvoří spíše bytové domy, které byly vystavěny ve stejné době jako rozlehlá vilová čtvrť.

V posledních letech zde vzniklo i několik zajímavých – úroveň bydlení podporujících – projektů od významných architektonických studií – AP ateliéru Josefa Pleskota, kanceláře Šafer Hájek a architekta Radana Hubičky.

obyvatele

KOMU SE TADY BUDE DOBŘE ŽÍT

Podolí je ideálním místem pro rodiny s dětmi, kterým nebude za těžko cestovat za prací i službami do jiných částí Prahy a spíše ocení soukromí, klid a čisté prostředí. Delší dojíždění je nutné absolvovat i za povinou školní docházkou.

Sady, které obklopují většinu vil, nabízí vyžití pro milovníky zahradničení, chovatele domácích zvířat i další možnosti relaxace. Vyznavači sportu ocení blízkost cyklostezky i výborné zázemí pro vodní sporty.

Tiché prostředí by mohlo vyhovovat i skupině starších obyvatel.

statistika

TROCHA STATISTIKY

Katastrální území:   728152
Správní obvod:   Praha 4
Rozloha:   2,38 km2
Počet obyvatel:   13.913
(v roce 2006)
Hustota zalidnění:   5.846 obyvatel/km2

postrehy

POSTŘEHY OBYVATEL

 „Je to jako žít na malém městě a přitom mít centrum Prahy za plotem. Škoda jen, že tu chybí něco, co by obyvatele spojovalo tak, jak to na malých městech obvykle bývá.“

Jan, 61 let, žil v Podolí 22 let

podoli mapa

 

Nemovitalita nvi © 2012 - 2013
Bez písemného souhlasu je další publikace obsahu webu zakázána.