Inspekce nemovitostí a asistence při koupi nemovitosti

Nové Město

Nové Město

in Lokavitalita

Nové Město je čtvrť v centru Prahy s bohatou historií.

predstaveni

PŘEDSTAVENÍ ČTVRTI

Město založil 3. března 1348 český král Karel IV., který se rozhodl, že jím propojí dva královské hrady, Vyšehrad a hrad Sv. Václava a spojením se třemi stávajícími pražskými městy (Starým, Novým a Hradčany) vytvoří velkoměsto evropského formátu a centrum Svaté říše římské. Bylo to první město, které vznikalo na základě přesného urbanistického plánu. Do své struktury zahrnulo Nové Město několik původních malých osad. Půdorys města měl tři hlavní části se třemi centry – koňským trhem (dnes Václavské náměstí), dobytčím trhem (dnešní Karlovo náměstí a senným trhem (dnešní Senovážné náměstí). Byly také vybudovány hradby Nového Města a několik kláštěrů a kostelů. V této době obývali čtvrť převážně kupci a řemeslníci.

Další rozvoj nastal v době baroka, kdy došlo k zesílení opevnění, výstavbě nových kláštěrů a šlechtických a měšťanských rezidencí. Nové Město bylo s dalšími třemi městy definitivně spojeno v roce 1784 v královské hlavní město Prahu. V 18. Století se Nové Město stalo sídlem českých obrozenců a vyrostly tu významné budovy jako například Národní divadlo, Národní muzeum nebo Městská beseda.

19. Století čtvrť prošla rozsáhlou asanací a přestavbou, které zcela změnila její podobu. Byla upravena náměstí, parky a nábřeží. Začala zde jezdit nejdřív koňská a potom elektrická tramvaj. Později byla vybudována také vlaková a autobusová nádraží.

Ve 20. Století probíhala už jen výstavba solitérů na místě domů, které byly zničeny živelnými nebo válečnými pohromami nebo záměrně asanovány (paláce Lucerna, Koruna, Bílá labuť, Tančící dům, …). Bylo také vystavěno metro, které Nové město protíná hned několikrát.

naklady

EKONOMICKÉ ÚDAJE

prodej bytu – Nové Město (průměrná cena):   61.666,- Kč/m2
pronájem bytu – Nové Město (průměrná cena):   200,- Kč/m2

vyhody

VÝHODY A NEVÝHODY PRO BYDLENÍ

Na Novém Městě žijete v centru Prahy se všemi výhodami i nevýhodami. Všude dojdete pěšky nebo se dostanete velice rychle městskou hromadnou dopravou. Denně budete v prostředí, kterým kráčela historie a užijete si neopakovatelného kouzla této části města. Nikdy se nebudete nudit – příležitostí k zábavě, nákupům a návštěvám nejrůznějších zařízení na úrovni je tu více než dost.

Nové Město není tak zalidněno turisty jako Staré město, přesto jich je tu dost. To nemusí být vždy příjemné, stejně jako zvýšené množství zlodějů, které to s sebou přináší a nutí Vás k vyšší opatrnosti. Jako každé centrum velkoměsta, i tohle je zaneřáděno pochybnými osobami, které v tom nejlepším případě pouze žebrají. Vzduch je tu pochopitelně také jeden z nejhorších v celé Praze. Životní náklady při bydlení na Novém Městě jsou samozřejmě vyšší než mimo centrum Prahy.

zastavba

TYP ZÁSTAVBY A MOŽNOSTI BYDLENÍ

Na Novém Městě najdete byty nejrůznějších velikostí, před i po rekonstrukci, a to převážně v činžovních domech z 19. století. Často se najde i bydlení v domech mnohem starších, vzácně pak v domech mladších z 20. století začleněných do staré zástavby.

obyvatele

KOMU SE TADY BUDE DOBŘE ŽÍT

Nejlépe se tu bude žít lidem, kteří milují zábavu, noční život a nakupování a nevadí jim ruch velkoměsta, tedy převážně studentům a mladým lidem obecně. Také pro cizince nebo mimopražské je vhodné pořídit si zde nemovitost, kterou využijí při svých návštěvách Prahy, ať už rekreačních nebo pracovních. Pořídit si zde nemovitost ve čtvrti Nové Město je obecně velice dobrá investice pro každého.

Rodina s dětmi nebo zvířaty (případně obojím) Nové Město pravděpodobně za ideální lokalitu považovat nebude, protože není zcela bezpečná ani klidná. Také sportovci a lidé milující přírodu si tu na své asi nepřijdou.

statistika

TROCHA STATISTIKY

Katastrální území:   727181
Správní obvody:    Praha 1, Praha 2, Praha 8
Rozloha:   3,34 km2
Počet obyvatel:   28.025
(v roce 2006)
Hustota zalidnění:   8.391 obyvatel/km2

postrehy

POSTŘEHY OBYVATEL

“Nejraději tady mám tradiční hospody s dobrým pivem a miluju procházky po pražské náplavce.”

Jakub, 29 let, bydlí na Novém Městě 5 let

nove mesto mapa 2

Nemovitalita nvi © 2012 - 2013
Bez písemného souhlasu je další publikace obsahu webu zakázána.