Inspekce nemovitostí a asistence při koupi nemovitosti

MAS (Mile Akcentovaná Světlohra, oficiálně Museum aan de Stroom) – muzeum v Antverpách

MAS (Mile Akcentovaná Světlohra, oficiálně Museum aan de Stroom) – muzeum v Antverpách

in Nemosféra

Vertikálně vyskládaný veřejný prostor – spirálovitě uspořádané korso – s neopakovatelným výhledem na město a přístav.

Výhled do okolí je prezentován jako hlavní vystavovaný exponát – stálý a přesto proměnlivý:  neustále se měnící jak se střídáním dne a noci, tak i v průběhu čtyř ročních období.

Zároveň je interaktivní. Zvlněné prosklení si s pohledem návštěvníka hraje –  někdy mu ukáže víc než to, co by skýtal pohled z obyčejného okna, jindy je zas obraz města téměř nečitelný.

Procházející světlo se v interiéru lomí, vlastně vlní, a občas se zdá, jako by proplouvalo prostorem pomaleji. Účinky takto „zpomaleného“ prostupu světla se mísí – a zároveň kontrastují – s rozpohybovanými výjevy okolí, které doplňují několikanásobné odrazy interiéru na vlnícím se skleněném závěsu.

Prvky světelných her i princip kontrastu se opakují i při pohledu na samotnou budovu. Šedesátimetrová věž je po celé výšce – a současně v rámci spirálovitě stoupajícího řazení vnitřních prostorů – pravidelně členěná do systému plných bloků a prázdných prosklených ploch. Ty však díky svému zvlnění odrážejí dopadající světlo v každé výškové úrovni odlišně, a tak i tyto – na první pohled „stejným způsobem nevyplněné antihmoty“ – působí jako plnohodnotné objemy o různých strukturách a vlastnostech.

I vně budovy je možné objevit hravě rozvlněný pohled na realitu, a to doslova. Je jím přirozeně zdeformovaný odraz městského muzea na vodní hladině, která obklopuje antverpskou dominantu ze všech přístupových stran.

Text: Veronika Veselá

Více info: www.mas.be

MAS-02-920x420 MAS-03-920x420 MAS-04-920x420 MAS-05-920x420

Nemovitalita nvi © 2012 - 2013
Bez písemného souhlasu je další publikace obsahu webu zakázána.