Inspekce nemovitostí a asistence při koupi nemovitosti

Kmen (vlámsky „stam“) pro STAM (městské muzeum v belgickém Gentu)

Kmen (vlámsky „stam“) pro STAM (městské muzeum v belgickém Gentu)

in Nemosféra

“Kdysi dávno žil starý strom, který miloval malého chlapce…“

Tak začíná pohádka Shella Silversteina Šlechetný strom, jejíž příběh vypráví o stromě, který ač stárne a posléze i umírá, stále plodí a jistým způsobem obdarovává své blízké. Podle slov belgické designérky Linde Hermans to byla právě tato kniha, která ji inspirovala k vytvoření unikátního městského mobiliáře – lavičky, kterou si u ní objednalo městského muzeum v Gentu STAM.

Kmen stromu je pro ni prototypem tvaru, na kterém je možné sedět. Aby jej vytvořila, požádala místní obyvatele, aby jí věnovali staré výtisky novin. I papír totiž autorka považuje za jednu z ctností, kterou nám stromy poskytují. Noviny navíc – podle ní – představují i určitou paměť města. Ať už jejich článek pojednává o jakémkoli tématu – od ekonomie přes politiku, sport, i kulturu –  jedná se vždy o určitý příběh pevně spjatý s daným místem (do jisté míry i časem).

Z listů novin vytvořila mohutný nosník tím, že proděravěné archy papíru postupně navlékala na předem vyrobenou ocelovou konstrukci. Jejím stlačením vznikl dostatečně únosný – a z hlediska struktury zcela neopakovatelný – materiál, jehož hmota představuje právě kmen stromu. Podle  autorky ale i ten  jednoho dne zmizí. Jen nejspíš o něco pomaleji než skutečný dřevěný kmen …

Text: Veronika Veselá
Více info na: www.lindehermans.be

kmen-03-920x420 kmen-02-920x420

 

Nemovitalita nvi © 2012 - 2013
Bez písemného souhlasu je další publikace obsahu webu zakázána.