Inspekce nemovitostí a asistence při koupi nemovitosti

Dům s vikýři – vertikální bydlení

Dům s vikýři – vertikální bydlení

in Nemosféra

Úzká gotická parcelace je typickým znakem všech měst států Beneluxu. Úzké, často i hluboko do nitra bloku zasazené objemy, tvoří většinu historické i současné zástavby.

Zadání vztahující se k takto specifickému místu by bylo nejspíš pro českého architekta výzvou, pro místní však představuje každodenní praxi, která – i přesto, že jsou s danou problematikou dobře seznámeni – vždy vyžaduje specifický způsob řešení.

Příkladem podobného projektu může být i rekonstrukce domu v ulici Rodetorenkaai nacházejícího se v centru belgického Gentu. Skromný, ale charismatický rohový dům pochází z 19. století a ze všech svých úrovní se otevírá jedinečnému výhledu na Portus Ganda – přístav, který se rozprostírá na původním soutoku řek Šeldy a Leii.

Vnitřní uspořádání domu je poněkud netradiční. Aby si jeho uživatelé mohli dopřát vyhlídky na všechny tři věže historického centra Gentu (katedrálu, radnici a kostel), jsou kuchyň, jídelna a obývací pokoj umístěny až ve druhém a třetím patře, zatímco v přízemí a v prvním patře se nacházejí ložnice rodičů a dětský pokoj. Tím bylo dosaženo většího soukromí v obytných zónách, a to bez nutnosti užití jakéhokoli stínění oken. V Gentu a dalších velkých městech Belgie totiž bývají okna obytných prostor v přízemích zakryta, což navozuje dojem, že jsou domy neobydlené a prázdné. Tento dům je naopak plný světla a života v kteroukoli denní dobu.

Optimální využití minimální plochy domu nevyžadovalo nijaké ústupky z požadavků na jeho otevřenost a lehkost. Každý jeho kout je účelně využit a všechny prostory jsou logicky uspořádané.

Za příklad může sloužit na míru zhotovená jídelní sestava s lavicemi a pevně ukotveným stolem, provedená ve dřevě, na kterou navazuje dlouhá, prostorově nenáročná, kuchyňská linka. V obývacím pokoji jsou pak veškerá zákoutí, pod střechou i pod vikýři, využita pro vestavěné knihovny, takže jediným mobilním prvkem je zde sedací souprava.

Aby se dosáhlo pocitu ještě většího prostoru, je vše v interiéru provedeno v bílé barvě: stěny, stropy, schodiště… Přesto však působí útulně a teple, a to nejen díky přiznaným dřevěným trámům ve stropě, renovovanému starému točitému schodišti, ale i zásluhou pečlivě vybraného měkkého osvětlení a přírodním materiálům.

Všemi užitými prostředky se tak podařilo maximálně využít omezené prostory domu a úspěšně optimalizovat i jeho obytný / živý potenciál.

Exteriér stavby pak charakterizují zejména dva dominantní vikýře – vertikálně pojaté nástavby střechy, jež dodávají domu současný vzhled a které pak zcela záměrně kontrastují s bílou neoklasicistní římsou. Velikost i umístění vikýřů vycházejí z kompozice oken fasády, přičemž okno vlevo je prodlouženo až ke hřebenu střechy a představuje tak vertikální prvek na vrcholu samotného vertikálního domu – cosi jako maják zasazený do tohoto námořnického prostředí.

Jako doplněk k bílé neoklasicistní fasádě je i krytina střechy z bílého PVC. Tento materiál je dostatečně trvanlivý a odráží sluneční paprsky v maximální možné míře, což má pozitivní vliv nejen na samotnou krytinu, ale i na klima v domě.

Volit tyto materiály bylo nutné, aby se zabránilo přehřívání, které by velký počet oken orientovaných k jihu a malá hloubka domu mohly způsobit. Ze stejného důvodu jsou okna opatřena glazurou působící proti přehřátí v létě (díky její schopnosti výrazně omezovat přímý dopad slunečního světla) a v zimě – jako dobrý izolant – zabraňující úniku tepla.

Celkově se projekt rekonstrukce – spíše než na izolaci – zaměřil na vzduchotěsnou konstrukci. Podle autorů to je snadnější způsob, jak zajistit trvale nižší spotřebu energie, než použitím izolace, která navíc ubírá část – již tak omezeného – prostoru.

Údaje o projektu:  název: Vikýřový dům
architekt: Delmulle Delmulle Architecten
typ: rodinný řadový dům
adresa:  Rodetorenkaai 7, Gent, Belgie
dokončeno: 2011
celková plocha: 85m2 obytných místností + 20m2 sklepa

Více info na: www.ideeell.be

Text: Veronika Veselá

Nemovitalita nvi © 2012 - 2013
Bez písemného souhlasu je další publikace obsahu webu zakázána.